TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 09.10.2017
Uniwersytecki Dzień Surowców Naturalnych jest już za nami. Możemy śmiało stwierdzić, że nasze wspólne przedsięwzięcie z EIT Raw Materials odniosło sukces. Zajęcia przygotowane przez pracowników naukowych Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Rozpoczęliśmy wybuchowo! Dr inż. Paweł Zagożdżon przeprowadził doświadczalną erupcję wulkanu. Były to
z pewnością jedne z najbardziej widowiskowych zajęć tego dnia. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zobaczyć każdy z etapów erupcji, ale także dowiedzieć się jakie minerały i skały powstają podczas wybuchu.
Po takim wybuchowym rozpoczęciu dnia, uczniowie Technikum Nr 13 przy ul. Worcella z Wrocławia, wyruszyli na wycieczkę technologiczną do Strzegomia pod czujnym okiem dr Stanisława Ślusarczyka oraz mgr Jerzego Cygana, gdzie w firmie Piramida sp. z o.o. mogli się przekonać jak wygląda wydobycie i eksploatacja oraz wstępna obróbka kamienia. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć obróbkę kamienia w firmie Litos sp. z o.o. Było to szczególnie ciekawe, ponieważ katalog firmy obejmuje kilkadziesiąt rodzajów kamieni naturalnych z całego świata.
Pozostałe osoby wyruszyły do laboratoriów oraz sal wykładowych na swoje zajęcia. Dr inż. Danuta Szyszka prowadziła zajęcia „Wyłuskiwanie zasobów naturalnych” podczas których uczniowie Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej mogli zaobserwować jeden z etapów przerobu rudy miedzi wydobywanej w zagłębiu miedziowym LGOM. Dr inż. Szyszka w przystępny sposób omówiła proces flotacji i od dziś miedziany kabel, nie będzie już zwykłym kablem, ale stanie się nośnikiem historii od wydobycia, po flotację.
Dr inż. Urszula Kaźmierczak prowadziła zajęcia laboratoryjne „Badanie odporności na poślizg” podczas których uczniowie poddawali badaniu wybrane płyty kamienne. Badania laboratoryjne dotyczyły oznaczania właściwości antypoślizgowych płyt kamiennych o różnych fakturach wykończenia według obowiązującej normy, PN-EN 14231: 2004. Uczestnicy dowiedzieli się, że znajomość wartości mierzonego wskaźnika SRV pozwala na optymalizację wyboru nawierzchni. Badania obejmowały analizę powierzchni użytkowej zarówno niezanieczyszczonej, jak również zanieczyszczonej np. wodą czy olejem roślinnym itp. I choć zajęcia traktowały o bardzo poważnej sprawie, uczniom sprawiły ogromną frajdę. Na W6 wiemy jak przekazywać wiedzę!
Sale wykładowe dosłownie wypełnione były po brzegi podczas wykładów prowadzonych przez Krzysztofa Kubackiego, CLC Managera/EIT RAW Materials oraz dr hab. inż. Herberta Wirtha, prof. nadzw. Pan Kubacki opowiadał o ogromnym potencjale sektora surowców naturalnych. Wykład profesora Herberta Wirtha miał na celu wskazanie możliwości rozwoju zawodowego w sektorze surowcowym, co szczególnie interesowało uczniów klas maturalnych, którzy stoją przed wyborem kierunku studiów.
Uczestnicy Dnia Surowców Naturalnych mogli posłuchać wykładu o Minerałach, skałach i skamieniałościach ze złóż Polski, a także zobaczyć poszczególne okazy, zebrane i wyeksponowane w budynku Geocentrum. Wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem, szczególnie, że dr inż. Paweł Zagożdżon oraz mgr Katarzyna Zagożdżon potrafią z wielkim zaangażowaniem oraz pasją opowiadać o zebranych minerałach. Nie byłoby tych wszystkich minerałów, gdyby nie ich odkrycia!
O geofizycznych metodach rozpoznawania i poszukiwania złóż opowiadała dr inż. Anna Gogolewska, która podczas swoich zajęć scharakteryzowała poszczególne metody geofizyki poszukiwawczej oraz omówiła zasady prowadzenia pomiarów oraz przetwarzania danych i ich interpretacji.
Uczestnicy naszych zajęć dowiedzieli się również jakie kolosy potrzebne są w górnictwie odkrywkowym, jak modelować obiekty górnicze, czym jest magnetometr i jaka jest rola mechaniki górotworu w górnictwie.
Spotkania z wykładowcami, przedstawicielami firm branży surowcowej oraz studentami zaangażowanymi
w działalność naszych kół naukowych z pewnością przybliżyły możliwości zarówno studiowania, jak i planowania późniejszej kariery.
Dzień Surowców Mineralnych, który odbył się 25 września na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
z pewnością był bardzo intensywny. Poprzez wykłady, laboratoria i ćwiczenia chcieliśmy pokazać młodym ludziom, stojącym u progu swojego dorosłego życia, czym jest branża surowcowa. Przed młodymi, ciekawymi świata ludźmi, otworzyliśmy trochę nieznany świat i zaprosiliśmy do jego dalszego odkrywania.
Fotorelacja z Dnia Surowców Naturalnych 2017 na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »